Meteoroloji'den 'çöl tozu' uyarısı! 'Maskesiz dışarı çıkmayın'

Meteoroloji'den 'çöl tozu' uyarısı! 'Maskesiz dışarı çıkmayın'
Meteoroloji uzmanları Türkiye'nin, İsrail ve Suudi Arabistan üzerinden gelen çöl tozunun etkisinde olduğunu duyurdu.

Meteoroloji uzmanları Türkiye'nin, İsrail ve Suudi Arabistan üzerinden gelen çöl tozunun etkisinde olduğunu duyurdu. Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin bir kısmını etkisi altına alan toz bulutu en çok Marmara bölgesini etkiledi. Uzmanlar maske takılması uyarısında bulundu.

Türkiye'nin Akdeniz, Ege ve İç Anadolu'nun bir kısmını etkileyen çöl tozu, en çok da Marmara Bölgesi'ndeki Büyükada'yı etkisi altına aldı. İsrail ve Suudi Arabistan'dan ülkemize gelen 'PM10 kirliliği' insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Uzmanlar; yaşlılar, hamileler ve astım gibi solunum sıkıntısı çeken vatandaşların dışarı çıkarken mutlaka maske takması gerektiğini vurguladı.

'EN KİRLİ BÜYÜKADA'

Milliyet'ten Aleyna Sevim'in haberine göre, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, şu an en kirli bölgenin Büyükada olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Partikül kirliliğinin üst sınırı normalde 50 ppm olması gerekirken şu anki değer 326 ppm. Yani 6.5 kat fazla. Fethiye Milas ve Denizli’de de durum riskli ama Büyükada kadar değil. Böyle havalarda havada maskesiz dışarıda dolaşılmamalı"

Arabaların ve dışarıdaki çamaşırların kirlenebileceğini söyleyen Prof. Dr. Öztürk uyarılarına şu şekilde devam etti: "Özellikle yaşlılar dışarıda geçirdikleri süreye dikkat etmeli. Hava zaten sıcak bir de partikül kirliliği yaşlıları olumsuz etkileyebilir. Yine solunum sıkıntısı ve hamile olanlar da risk altında. Bu olay bitkilerde de fotosentezi yavaşlatabilir. Bu taşınım İsrail, Suudi Arabistan üzerinden gelen bir toz bulutu. Bugünlerde sağlıklı yaşamak istiyorsanız bunun yolu maske takmak.”

ZONGULDAK KÖTÜ OZON SOLUYOR

Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Zonguldak - Karadeniz Ereğlisi’ndeki kötü ozon kirliliğine de dikkat çekerek, "Buradaki kötü ozon kirliliği insan sağlığına zarar verecek seviyede seyrediyor. Bu kirlilik sağlık için çok tehlikeli. Bu bölgedeki insanların evinden çıkmaması lazım. Ölçülen kötü ozon değeri 479 mikrogram. Ölçülen 8 saatlik ortalama ise 258 mikrogram. Limit değer ise 120. Dolayısıyla buradakiler yaklaşık 2 kata yakın sınır değerde kötü ozon soluyorlar" dedi. Kötü ozonun ağaçları, elbiseleri ve bina boyalarını soldurduğunu söyleyen Öztürk, solunum yolu hastalığı olanlar için çok riski bir durum olduğunu yineledi.

'ÇÖL TOZU YÜKSEKSE MASKE TAKILMALI'

Uluslararası Hava Kirliliği Önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanı Prof. Dr. Selahattin İncecik de çöl tozlarının Türkiye’nin büyük bir kısmında partikül kirliliği seviyelerini yükselttiği söyledi. Türkiye'nin Batı bölgelerinde bahar dönemlerinde daha çok toz taşınımı olduğunu belirten İncecik sözlerini şöyle sonlandırdı: "Çöl tozunun yüksek olduğu zamanlarda maske takılmalı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bu durumlarda maske ikaz duyuruları yapması en basit çözüm”