Çatır çutur nasıl kaybedildi...

Yerel seçim, tüm Türkiye’de büyük bir heyecan ve AK Parti'nin beklemediği bir hezimetle geçti. Erzurum özelinde baktığımızda, beni pek yanıltmayan ancak birçok kişi için sürpriz sonuçlar ortaya çıktı. Bunların başında CHP’nin adayı Arif Hikmet Kılıç'ın kazanacağına ilk günden beri emin olduğum Çat ilçesi vardı. Bugün yazımın ana gündemi de bu ilçemiz.

AK Parti'nin aday adaylık başvurularının çok fazla olduğu bu ilçemizde; hiç akla gelmeyen, akla gelse de mantığa uymayan Seyhun Saydın aday edilmişti. Her ne kadar anketlerde birinci çıktığı söylense de, anketör firmalara verilen isimler konusu da ayrı bir muammadır. El hasıl, aday olduğu günden beri kaybedeceğine emindim. Kaybedeceğini bile bile Saydın'ın aday olması için yoğun mücadele veren isim de Çetin Gözütok’tan başkası değildi. Bu şahıs kim biliyor musunuz? Aday yapılan Saydın'ın eniştesi. Kendisi, iktisadi gücünü kullanarak sadece Çat ilçesinde değil, tüm teşkilatta etkili olduğu iddia edilen bir isimdir. Peki sonuç ne oldu? İktisadi gücün, millet iradesinin karşısında pek de öneminin olmadığı ortaya çıktı.

Bir yandan yokluk diğer yandan fakirlikle cebelleşip yaşamaya çalışan halkımız, tuzu kuru ve parayla her şeyi yapacağını zanneden bu zihniyete tokat gibi bir cevap verdi. Zaten halkın genelinde bütün rahatsızlığın en temel sebeplerinden biri de bu gelir adaletsizliği değil mi? Sayılacak onlarca olumsuzluk varken kazanma ihtimali sıfır olan birinin aday olmasını sağlayanlar, kaybın yegane müsebbibidir.

Karşınızda Arif Hikmet Kılıç gibi Çat ilçesinde efsane olmuş bir aday var. Kılıç; yıllarca insana yatırım yapmış, şehir ve ilçe halkının kalbinde yer edinmiş bir isimken, paranın gücüyle, dini söylemlerle seçim kazanacağınızı mı sandınız? Düşünün ki Yeniden Refah Partisi Çat adayı Şerafettin Yüzüak, bir TV programında AK Parti adayının çevresi tarafından tehdit edildiğini bile iddia etti. Büyük bir zaferle seçim kazanan Arif Hikmet Kılıç'a karşı da utanmadan, partisi CHP'ye oy vermenin dinsizlik olduğunu bile söyleyecek kadar ileriye gittikleri söylentiler içinde. Halk bunu artık yer mi? Gösterdiğiniz aday ve bu söylemlerle çatır çutur kaybedeceğiniz gün gibi aşikardı ve hakkınızla kaybettiniz.

Bu hezimeti şöyle ifade edeyim, belki daha iyi anlarsınız: 2019 yerel seçimlerinde AK Parti Çat'ta 4656 oy almışken, bu seçimde 3746 oy aldı! Yani oylarınız eridi. Elbette Arif Hikmet Kılıç isminin bu kayıpta büyük önemi var ama AK Parti adayının, aday yapılması için gece gündüz baskı yapanların mevcut iktisadi tabloyu dikkate almamaları ve proje yerine laf üretmenin de etkileri çok fazla. Siz halkın sesini duymadıkça daha çok kaybedeceksiniz. İktisadi gücünüz de sizi kurtaramayacak!.

Çat'la ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Çat ilçesi ile başladık ve sırayla tüm ilçelerin seçim sonuçlarını değerlendirip, sonra da AK Parti’nin kaybının sebep ve müsebbiplerini analiz edeceğim. Bu vesile ile birileri sırça köşklerinden çıkıp halka karışarak kendilerine gelirler. Aksi halde, kayıpların ve daha fazlasının sebebidirler.

Bilgiyle kalın…