Şenkaya'da kampanya: Eskisini getir, yenisini götür...

Yerel seçimlere günler kala, adaylar ve alacakları oy oranı üç aşağı beş yukarı tahmin edilebiliyor. Nihai karar verici yurttaş olsa da Erzurum’da sonuçları tahmin etmek pek de zor değil. Bu yazımda bilinçli seçmene sahip ve ne yaptığını iyi bilen Şenkaya ilçemize gidiyoruz.

Seçim her yerde olduğu gibi Şenkaya ilçemizde de kıyasıya bir yarışla devam ediyor. Bu ilçemizde öne çıkan iki adayı gündem edineceğim. Bunlardan biri mevcut Ak Parti ilçe Belediye Başkanı ve Başkan adayı Yavuz Bedir, diğeri ise eski Ak Partili ve şimdinin CHP ilçe Belediye Başkan adayı Görbil Özcan.

Mesleğim gereği defalarca Şenkaya ilçemize gitmiş, en ücra mezrasına kadar yurttaşlarla sohbet etmiş ve dertlerini dinlemiş biriyim. Nerede su sorunu, nerede yol sorunu var görmüş ve ilçenin genel birçok sorununa şahit olmuş, bunu da haber yapmışımdır. Yurttaşın bu sorunların yanında bir de bu sorunlara sebep olduğunu düşündüğü belirli etkenler var fakat o konulara bu yazıda değinmeyeceğim.

Yakından bildiğim ve fazlaca tanıdığımın olduğu bir ilçe olduğu için tanıdıkları arayıp süreç hakkında bilgi aldım. Bunların içinde; Kürt, Türk, Sünni ve Alevi isimler var. Görbil Özcan'ın kazanma ihtimalinin olmadığını özellikle Alevi seçmenden oy alamayacağı konusunda hepsi ortak fikirde. Özetle dedikleri: “Ha Ak Partili adaya oy vermişiz, ha eski Ak Partili CHP adayına oy vermişiz ne fark eder?” Genel seçimde hayal kırıklığı yaşayan yurttaş, bu seçimden de pek umutlu değil. 

Bu telefon trafiğinde dikkatimi çeken en önemli şey ise Alevi seçmenin Ak Partili mevcut belediye başkanı ve başkan adayı Yavuz Bedir'e karşı olumlu tavırları oldu. Elhasıl, anladığım ve yorumladığım şu; CHP adayını, CHP seçmeni benimsememiş ve parti tabanından bile beklenenden az oy alacak. Öyle yansıtıldığı gibi bir rüzgar yok. Kenidini ve yurttaşı kandıran muhalefet yine en iyi bildiği işi yapıp, umutları sömürüyor. Muhalefet olmayı bile beceremeyenlerin yaptığı en iyi şey slogan üretmektir. 

Aday seçiminde CHP'nin Erzurum’da yaptığı hatalar sadece Şenkaya ilçesiyle de kalmıyor. Sonraki yazılarımda diğerlerine de değineceğim.

Bilgiyle kalın…