Örnek Başkan Arif Hikmet Kılıç

Yerel seçimlerden önce adaylar; seçilmeleri durumunda neler yapacaklarını, hangi hizmetlere imza atacaklarını yurttaşa vaatleri arasında sıraladılar. Seçilenler verdikleri sözlerden mesul olarak göreve başladı ve artık yaptıklarını takip etme zamanı geldi. Bu yazımda Çat ilçesine değineceğim.

Çat; çok yakından bildiğim, en ücra köşelerine kadar gittiğim 17.355 kişilik nüfusa sahip bir ilçemiz. Yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi adayı Arif Hikmet Kılıç seçimi kazanarak göreve geldi. 2014-19 yılları arasında aynı ilçede başkanlık görevi yapan Kılıç, yurttaşın büyük teveccühünü kazanmıştı ve halk onu yeniden göreve getirmekten şüphe duymadı. Göreve gelir gelmez geçmiş başkanlık dönemi boyunca yapmaya zaman bulamadığı hizmetlerini tamamlamak için kolları sıvadı. İlçesine olan sevgisini, çalışma ve hizmet azmini bildiğim ve başarılı olacağına da inandığım için kazanması beni ziyadesiyle mutlu etti.

El hasıl, hizmetlerinin başlangıcı olarak İstanbul’daki kent lokantası benzeri olan ve 4 çeşit yemeğin 50 TL'ye satıldığı bir tesis açtı. Tabii bu haberi aldıktan sonra merak ettiğim için kimseye haber vermeden yapılan çalışmaları ne Arif Başkanın ne de herhangi bir çalışma arkadaşının ağzından değil, kendim görüp tamamen objektif bir yazı yazmak için tesisi yerinde görmek istedim.

Tesise gittiğimde düşündüğümden çok daha fazla bir yerle karşılaştım. Videodan da göreceğimiz üzere yüzlerce insan ucuza ve lezzetli yemek yiyor. Tabaklar dolu dolu, yemekler lezzetli ve insanlar mutlu. Bir de ‘yemek bitti’ diye bir sorun yok. Ve üstelik öğrendiğim kadarıyla artan yemekler de alım gücü olmayan ihtiyaç sahiplerine veriliyor.

Mevcut iktisadi sistemin kuru ekmeğe muhtaç ettiği yurttaş, bu tesiste etli yemek yeme imkanı buluyor. Arif Başkan göreve gelir gelmez, birileri gibi yeni makam aracı, yeni makam mobilyaları, yandaş kollamaya değil, yurttaşı mutlu edecek güzel bir hizmete imza attı.

Uzay teknolojilerinin, yapay zekanın, Mars'a koloni kurmanın vs. konuşulduğu bir dünyada, ben de “Ülkemiz bu teknoloji savaşında yerini aldı.” diye yazıp, yurttaşın bunlarla mutlu olmasını isterdim ama ülkenin durumu ortada. Ekmek almaya gücü yetmeyen, emeklisine maaş zammı yapamayacak kadar zor durumda olan bir yönetimin dahilinde ancak ucuz yemek müjdesi verebiliyoruz.

Ülkemizde sosyal belediyecilik anlayışının yönettiği CHP’li belediyelerin birçok ortak projelerde yer alması ve birbirlerini bu anlamda desteklemesi örnek alınacak bir harekettir. Seçim zamanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile başlayan bu uygulamanın Arif Başkan tarafından ivedilikle hizmete konulması Çat halkına güzel hizmetlerin devamının geleceğinin habercisi gibi duruyor.

Yaptığı bu güzel hizmetten ötürü Arif Hikmet Kılıç Başkana teşekkür ederim. Yurttaşa dönük, sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet vermeleri belki birilerine örnek olur da, tasarruf tedbirleri bahanesiyle çalışanın, emekçinin, yurttaşın hakkını sömürüp, yandaşlarını ve ceplerini mutlu etme yarışına gitmezler.

Bir belediyenin ucuz yemek hizmetini bütün hizmetlerden önceliklendirmesi, açlık sınırının altında yaşayan insanlarımızın sayısının ne kadar çok olduğunun resmidir. Bunun üstüne bir şey söyleyecek olan varsa çıksın, bunu yalanlayacak somut verileri paylaşsın. Paylaşamıyorlarsa, halkı ucuz yemek hizmetine getiren sebepleri tek tek gözden geçirip ülkede büyük bir temizlik yapmalılar. Aksi halde sosyal belediyecilik şiarıyla çalışmalara başlayanlara da kocaman bir alkış göndersin.

Bilgiyle kalın…