Memlekette İnsan mı yok?..

Yerel seçimler yaklaşıyor. Gerek iktidar ve gerekse muhalefet partileri; hem kendi içlerinde ve hem de rakipleriyle kıyasıya bir yarış içinde. Önceki yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok önemli Büyükşehri kaybeden Ak parti, bu şehirleri yeniden almak için mücadele ederken; muhalefet partileri de aldıkları şehirlerdeki nüfuzlarını muhafaza etmek ve yeni yerler kazanmak için stratejiler belirlemekte. Makro siyaseti bir sonraki yazılarımda anlatmak kaydıyla, bu yazımda Erzurum özeline değineceğim. 

Erzurum, şehir insanının iyi niyetinden olsa gerek; tepeden inme, seçim zamanı türeyip seçimden sonra ortadan kaybolan isimler için her zaman cazip bir şehir haline gelmiştir. Düşünün ki şehre atanan koordinatörler bile şehirden bihaber. Bu durum iktidar partilerinde de, muhalefet partilerinde de aynı.

Ak Parti listelerinde her dönem böyle tepeden inme isimler ziyadesiyle mevcut. Muhalefet partilerine baktığımızda da atanan koordinatörlerin şehirde esamesi yok. CHP ve İYİ Parti son zamanlarda bunun başını çekmekte. Mesela geçen gün İYİ Parti koordinatörlerine baktım tanımadım ve hemen, “Bunlar kim?” diye araştırdım. Şehirde kendilerini tanıyan yok. Böylesi önemli bir seçimde bu zihniyetle Erzurum’da aday belirleyip kazanacaklarını düşünmeleri düpedüz akıl tutulması.  Ak parti bunu yapıyor diye bile bile bu hataya düşmelerini anlamaksa mümkün değil. Ak Parti’nin başında Erdoğan ismi varken, Erzurum ve Erzurum gibi şehirlerde adayın kim olduğunun bir önemi yok. Muhalefet partilerinin böyle bir lider profili olmadığı için bu tip bir strateji ile yürümeye çalışmaları akla ve mantığa aykırı bir durum.

Ak Parti karşısındaki muhalefet partileri, şehrin evladı ve şehre emek vermiş insanları aday gösterirse, karşılarındaki, “Lider” algısına rağmen güzel sonuçlar elde eder. Bu konuda; şehir hakkında bilgisi olan, şehirde yaşayan, şehre maddi ve manevi emek veren insanların fikirlerini almaları çok önemli. Aksi takdirde, bile isteye kaybetmek için çaba harcadıkları intibası ağır basacak ve kendi seçmenlerini bile onlardan uzaklaştıracak. 

Son seçimlerde Millet İttifakı çatısı altında birleşip CHP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat parti ortaklıkları devam eder ve Erzurum’da İYİ Parti çatısı altında birleşip, yazdığım kriterlere uygun adaylarla seçime girerlerse büyük başarı elde edeceklerinden hiç şüphem yok. Fakat genel seçimdeki hataya düşüp, ayrı adaylar ile seçime girmeye karar verirlerse, mağlubiyet alacakları kaçınılmaz. Çünkü Ak Parti karşılarına güçlü aktörlerle çıkacak. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı, Yakutiye ve Palandöken Belediyelerinin mevcut Belediye Başkanları çok güçlü ve sevilen isimler. Merkez ilçeler olan; Palandöken ve Yakutiye’yi alan Erzurum’u alır! Parti içi seçimlerde de bu hep böyledir ve rakiplerle yapılan seçimlerde de…

Hülasa, Erzurum seçmeni, ticaretini batıdaki büyük şehirlerde yapıp, ‘seçim zamanı Erzurum’u ve Erzurumlu’ olduklarını hatırlayan; şehre emek vermemiş, insanına dokunmamış, derdiyle dertlenmemiş ithal adaylar görmek istemiyor! Bu kadar net!.. Bu tercihi kim yaparsa yapsın, yapılacak yerel seçimde büyük oy kaybına uğrayacak.  Aday olmak isteyen isimler illa adaylık istiyorsa; Ankara, İstanbul, İzmir vs.. nerede yaşıyor, ticaretini yapıyor ve emeğini harcıyorsa gidip orada siyaset yapsın. Biz artık dışardan gelen adayları istemiyoruz ve oy verirken tercih önceliğimiz bu şehrin kahrını çeken, bu şehre yatırımını, hayatını, emeğini veren insanlar olacaktır.

Sandıkta karar verenlerin sesine kulak verin! Sağırı oynarsanız, seçmen sandıkta size kör bakar! Bu da kulağınıza küpe olsun!...

Bilgiyle kalın…