CHP ERZURUM’DA NEDEN KAYBETTİ?

Bugüne kadar sustuklarımı, seçimden sonra yazmayı beklediğimi beni yakından tanıyan herkes bilir. Millet ittifakı açısından, özellikle Erzurum’da istenen sonucu alamayan CHP'nin neden kaybettiğini siz değerli okurlarımla paylaşacağım.

CHP Erzurum İl Başkanı Suat Dülger, kendisini il başkanlığından önce tanımam. İl başkanı olduğunda tanıştım ve özellikle CHP genel merkezinin telkinleri ile kendisini medya yoluyla kamuoyuna tanıttım. İl başkanlığı yapacak siyasi deneyimi olmasa da bilgili, konuşmayı bilen, kendini ifade edebilen ve öğrenmeye meyilli biri olarak izlenim bıraktığı için destekledim. Atatürk'ün partisi CHP’nin Erzurum’da bir ay içinde iki il başkanı değişmesinin siyasi açıdan hoş karşılanmayacak olması sonucu şahsını destekledim.

Kendisi, seçim dönemi muhalefet kanadında esen rüzgârın da etkisi ile iddialı ve bir o kadar da boş bir egoyla, “Nasılsa Erzurum’da milletvekili çıkaracağız.” havasına girmiş ve adayları da o rehavet atmosferine sokmuştu. Tabi, bu arada partiden onlarca kişi kendisi hakkında sürekli şikâyetçiydi ve ben de buna şahit oluyordum. Seçim dönemi sıkıntı olmaması adına kendisini koruduğum fikriyle beni de eleştirmeye başlamışlardı. Bazılarına hak versem de susmak durumunda kaldım. Kendisine ne kadar emek verdiğimi, nankör değilse inkâr etmez.  Aslında bütün çabam, şahsına değil, muhalefetin güçlenmesi içindi.

Gelişen ve rahatsızlık veren söylentilerin yanı sıra, şahit olduğum bazı durumlar karşısında şahsına tavır aldım. Bir süre sonra belki hatalarını görüp anlar diye bekledim ama beyimiz hatalarında ısrar etmeye ve yeni hatalar yapmaya devam etti. Bunlardan bazıları; içinden çıkamaz olduğu süper-ego, yanlış politikalar ve özellikle, “Parti benim!” havasına girmesidir.  “Anlar” dedim ama anlamadı. Bunlara yeni hatalar ekledikten sonra, nazarımda koltuk işgal eden beceriksiz biri olarak kaldı. Ve yanılmadım…

Geldik seçim sürecine. Fermuar sistemi istendiğinde, bu sistemin en büyük destekçisi oldum ama ne yazıkki olmadı. Erzurum’da İYİ Parti ve CHP, fermuar sisteminde anlaşamayınca artık Suat Dülger bunu ne anladıysa bilmiyorum, gittiği yerlerde Cumhur İttifakı partilerini değil de İYİ Partiyi hedef alıp eleştirdiği bilgileri tarafıma geliyordu. Bir kez, üç kez, beş kez değil, onlarca kez. Bir kaç kere uyarmak için aradım ama döneceğini söyleyip telefonlarıma dönmedi. Yahu aslında o kadar çok hatası içinden hangisini anlatayım ki?

İstanbul'dan gelen ithal vekil adayı ve Millet İttifakı paydaşları ile (İYİ Parti hariç) milletvekili alacağız havasına girdiler. Akıl tutulması yaşamak böyle bir şey olsa gerek. Artık genel merkeze ve adaylara nasıl hikâyeler anlattıysa herkesi kandırmıştı. Dördüncü sıra aday olan Serhat Can Eş, her yere koşuyor ve o sıra kazanamayacağını bile bile çabalıyordu. Hem il başkanı, hem de vekil adayı performansı sergiliyordu. Çünkü beceriksiz bir il başkanı vardı. Düşünsenize Suat Dülger bir kaç organizasyon yapmaya çalışmış, onu bile yüzüne gözüne bulaştırmıştı. CHP, Erzurum’da sanki bir vekillik kazanmışta ikiye koşuyor gibi vekillikler havada uçuşuyordu. Seçimin ilk turunda, Erzurum’daki büyük okulların çoğuna sandık görevlisi bulamayan Suat Dülger, Erzurum’da vekiller çıkaracaktı! Sandık görevlisi demişken, ikinci turda yaşanan sandık rezaletlerini artık söylemeye gerek bile duymuyorum.

Buradan Suat Dülger’e sesleniyorum, şu saniyeden sonra başarabileceğin tek şey varsa o da 'İstifa' etmek olacaktır. Sen o koltuğu işgal ettiğin müddetçe, CHP Erzurum’da küskünler ve kandırılmışlar ordusu kuracak ve senin yüzünden. Kendince iyi bir eğitmen olabilirsin ama siyaset sana göre değil. Benim gözümde siyasette beceriksiz ve siyaseti ticarete çevirmekte uzman birisin. Sen o koltukta kaldıkça da ortalık çok karışacak. Zaten bu saatten sonra genel merkezinde seni koltukta tutmaz.

Şimdilik benden bu kadar. Yıllardır mücadele ettiğim bu ucube sistemin başarılı olmasına katkı sağlamana göz yummayacak, sen ve senin gibi beceriksiz siyasi tüccarların karşısında olacağım. Tam bir hayal kırıklığısın Suat Dülger!.

Bilgiyle kalın…