CHP'de genel başkanlık yarışı: Özgür Özel adaylığını resmen ilan etti

CHP'de genel başkanlık yarışı: Özgür Özel adaylığını resmen ilan etti
CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında adaylığını resmen ilan etti.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında adaylığını resmen ilan etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Eğitim-Sen'i ziyaret etmesinin ardından, Özgür Özel’in genel başkanlığa aday olacağı iddialarına ilişkin, "Yarın Özgür Bey adaylığını ilan edecek" demişti.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, bugün CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında adaylığını resmen ilan etti.

Özgür Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Bu seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin kahrını çekenlerin hikayesidir. İçi yananların hikayesidir. Sorumluluk duyanların hikayesidir. Bbu hikayedeki gençler, kadınlar, Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler Türkiye'yi yönetebileceklerine inanvı olanlardır. Türkiyeyi değiştirmek için CHP'yi değiştirmek isteyen kadroların hikayesidir.

Bu hikaye CHP alın yazısı devrimcilik olan bir partidir diyen Karaoğlanların hikayesidir.

Parti yönetimi yenilginin siyasi sorumluluğunu üstlenmedi.

İş cinayetlerini arttıran üretim baskısından grev yasaklarına emekçi sınıfının yanında ödünsüz pozisyon ve tavır alıyoruz.

Tek adam rejiminin benimsediği toplumu ayrıştıran siyaset anlayışını reddediyoruz. Tüm toplumsal kesimlerin, yaşam eşitlik beslenme hakkını birlikte savunuyoruz. Hepsinin talep ve umutlarını ortak hedeflerimiz olarak benimsiyoruz. Toplumun her kesimine dokunan yatay siyaset anlayışını sahipleniyoruz.

İttifak siyaseti, ittifak kuranların birbirine dönüştüğü siyaset olmamalıdır.

21. yüzyılda emekçilerin, yoksulların ve dezavantajlı grupların artan sorunlarına çare üretebileceğini ve umut olacağını biliyoruz.

Hem yerel hem örgütlü çevre mücadeleleriyle dayanışmak hedefimizdir.

Bir yandan sürdürülebilir bir ekonomik düzen ve vatandaşlarımızın sağlıklı çevrede yaşaması savunulmalıdır. İklim kriziyle mücadeleye ilişkin çözüm önerimizi elinizdeki kitapçıkta göreceksiniz.

Bugünün iktidarı gençleri bir karanlığa terk edilmiştir. Gençler yoksulluk tarikat ve cemaatlerin elinde barınma sorununa terk edilmektedir. Gençler bahanelere sığınan ya da sözü dolandıran değil samimi ve net çözüm üreten bir siyaseti bizlerden beklemektedir.

Hedeflediğimiz değişim emekten, kadınlardan, gençlerden yana yeni cesaretli ve özgüvenli siyasetimizle hayat bulacaktır.

Hedefimiz partimizi yalnızca en iyi siyaset yapan değil en iyi yönetilebilir partisi haline getirmektir.

İkinci yüzyılın CHP'si parti yönetimi konusunda köklü değişimlerle yoluna devam etmelidir.

Parti yönetimi değişim sürecini tüzüğün bazı maddelerinin değiştirilmesi olarak tanımlamaktadır. Seçim ya da kurultayların baskısı altında sağlıklı ve objektif bir değişim yakalamanın olanaksız olduğunun farkındayız. Kurultayımızı tamamladıktan sonra yerel seçim takviminden hemen sonra başlatacak.

CHP'nin şartlar ne olursa olsun kayıt dışı siyasete teslim olmasını ne olursa olsun kabul etmiyoruz.

Kurultay sürecini örgütten sorumlu bir üye olmadan tamamlamıştır.

Parti tüzüğüne aykırı bir şekilde çok uzun süreler örgütlerin yönetilmesi kabul edilemez. Geçmişte istisnai örgütler hariç örgütlerin görev alınması hiç görülmemişken bazı illerde kongre yapılmasının engellenmesi bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğu görülmektedir.

CHP'nin iyi yönetilmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Milletvekili belediye başkanı belirlenmesinde ön seçim uygulaması yapılacaktır. Genel merkezi yöneticileri için 3 dönem sınırı getirilecektir. Kadınlar için eşit temsil mutlaka benimsenecektir.

Parti örgütü bir yük olarak görülmeyecek Bir parti akademisi kurulacaktır.

CHP'yi değiştirip toplumun iktidarı teslim edeceği bir partiye dönüştürmemiz gerekiyor Partinin yeni kadrolarıyla bulacağı taze kan ve yeni söylemin yaratacağı itici heyecan önemlidir.

Şimdi tarihsel bir kararın eşiğindeyiz. Seçimin kaybedildiğini kabul etmeyen bir siyasetsizliğin bir parçası mı olacağız yoksa umut mu olacağız.

İşte bizim hikayemiz de tam burada başlamaktadır.

CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı açıklıyorum.

Ülkeyi ve milleti kurtaracak olan yine milletin azim ve kararlılığıdır. Şimdi herkesi bu büyük yürüyüşe davet ediyorum. Gelin bu yeni yolu birlikte açalım çünkü CHP değişirse Türkiye değişir.

Yarından itibaren bundan önce iki kongremiz yapılmıştı ilan edilen takvimle birlikte il kongrelerimiz yapılacak. Özgür Özel nerede dediğinizde halkın yanındayız, anadoludayız.

Sayın Genel Başkanın benden bu konuda bir talebi olmadı. Resmi kurultay kararı alındığı gün tekrar bir değerlendirme yapacağız. O gün görüşümüzü sizlerle paylaşacağız. Kazanırsam genel başkan ve grup başkanı olacağım. Bu süreçle ilgili durumu ikilik olarak tanımlamamak gerekiyor.

Sayın Ekrem İmamoğlu'yla açık bir iletişim kanalımız var ama bugün herhangi bir görüşmem olmadı.

Biz kurultayın mümkün olan en kısa zamanda yapılmasını destekliyoruz. Bir hesaplaşmanın gerçekleşmesi gerekiyor. Demokraside bu sandıkla olur. Eğer siz sandığı üyenizin önünden kaçırırsanız sonucu ilk sandıkta gelir. Bir an önce kurultay yapılmalıdır. Son 50 günde hazırlanıp hazırlanmamayı tartışmıyorum. Ben ve arkadaşlarım siyasete girdiğimiz ilk günden beri çalışan evlatlarıyız. Her CHP'li gibi bu partiyi üzerimize görev düştüğü anda en iyi şekilde yönetmeye ve ayağa kaldırmaya hazırız.

Özgür Özel kaybederse partinin neferi olarak çalışmaya devam eder. Bırakın kaybetmeyi onu zorla uzaklaştırmaya çalışsanız baba evinden ayrılmaz. Çok sayıda milletvekilimizle birlikte Sayın Ekrem İmamoğlu'nun paylaşımını az önce gördüm ve memnun oldum. Onun değişim konusunda yaklaşımını önemsiyoruz. Bir daha kaybetmek istemiyorum diyen, ikinci parti olmak istemiyorum diyen herkesle el ele omuz omuza yol yürüyeceğiz.

CHP gibi demokrasiyi içselleştirmiş partiler rekabetten zayıf düşmezler buradan güçlerini tahkim ederek yollarına devam ederler.

Ben bir genel başkanın parti meclisinin yetkisinde olan bir konuda bu kadar kesin bir söz söylemesini yadırgarım. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın yeniden aday gösterilmesine vatandaşın memnuniyetine dayalı objektif kriterlerden bahsettik. Adaylıklarına ilişkin kararı parti meclisi verecektir genel başkan değil.

Sezgin Tanrıkulu kendisine bir canlı yayında terörist diyenlere cevap vermek üzere bir canlı yayına bağlandı. Kendisine TSK ile ilgili bir soru yönlendirildi ve bu soruya verdiği cevap alınıp bir linç kampanyası başladı. Sezgin Bey böyle şeyler geçmişte olmuştur TSK'dan şaibeyi kaldırmak için açıklama yapmalıdır dediği halde sadece bir kısmı kesilip paylaşılmıştır. Ak trollerin kısa videoyu izleyerek paylaşarak çanak tutan bir yaklaşımı olmuştur.

Bugünkü moral bozukluğu geçmiş ittifakın bileşenleri tarafından söylenen bazı sözler bir gerginlik ve umutsuzluğa yönelmiş ve ittifak kapasitesi ortadan kalkmış görünüyor. Bunun için bir heyecana bir yeniden doğuşa ihtiyaç vardır. İttifaklarla ya da ittifakların olmadığı yerde öz gücümüzle devam ederiz.

Kurultayda her bir delegemizin oyuna talibiz. Kardeşlerin birbirini sevmesi saymasında daha doğal bir şey yok. Değişim talebi son derece meşru ve dinamik bir taleptir. Bu yönde çalışıyoruz ve değişim talebi partinin üzerinde uzlaştığı bir yürüyüşe dönüşmüş durumdadır.

Delegelere seslenmenin mercii yarından itibaren il kongreleri ve kurultayımızdır. Toplumda olan üyede olan bir karşılığın delegede olmadığını düşünmek çok büyük bir haksızlıktır. Onlar 6 okun Atatürk'ün kurduğu partinin delegeleri olduğu için en doğru kararı vereceklerinden eminim.

Şu ana kadar Muş ve Elazığ dışında hiçbir kongre yapılmadı. Bizim hikayemiz bana ne olur diyenlerin değil bugün değişimin gençleşmenin tartışmanın ve güçlenmenin günüdür diyenlerin hikayesidir.

Bir emanet vardır o emaneti bugün onurla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu taşımaktadır. O emanet Atatürk'ün emanetidir nasip olursa o emaneti taşımak bir siyasetçinin taşıyacağı en önemli gurur verici emanet olacaktır.

Ben bugün adaylığımla ilgili bu toplantıyı yapmayı düşünüyordum ama basında zaten yazılıp çiziliyordu. Dün sayın Genel Başkanın adaylığımı ilan etmiş olmasını olumlu karşılıyorum."