SİYASET
Giriş Tarihi : 29-03-2022 14:14

SON DAKİKA! KILIÇDAROĞLU'NDAN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR!

SON DAKİKA! KILIÇDAROĞLU'NDAN GÜNDEME DAİR AÇIKLAMALAR!

Son dakika haberi... CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyor.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye'nin bu bataktan çıkması lazım. Millet ittifakını oluşturan tüm liderlerin hedefi bu. Parlamenter sistemi devreden çıkarmaya çalışıyorlar ama biz milletin sorunlarına çözüm üreten bir parlamentoyu yeniden inşa etmek istiyoruz.

Bir bildiri yayınladık, orada 5 temel mesaj var. Birincisi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'den neyi anladığımızı anlattık. Şimdi bu hedeflere hangi yol haritasıyla ulaşacağımızı konuşacağız. İkincisi, seçim kanunu konusunda görüşeceğiz. Bizim birlikteliğe dayalı iş birliğimize yönelik bu mühendislikler işe yaramayacak.

Türkiye'yi bir kişi yönetiyor. Bütün yetkiler tek kişide toplanıyor. Çok iyi bir niyetle bu durumdan nasıl çıkacağımıza dair 5 önerim olacak.84 milyon huzursuz gelecek kaygısı taşıyor. Biz sorunları bilen hem sorunları çözen bir anlayışla iktidar olmak istiyoruz.

Devlet macera ile yönetilmez. Doları şöyle yaptım diye yönetilmez. Siz Merkez Bankasına arkeolog atarsanız orada liyakat yok demektir. Devlet akıl ile yönetilir. Neden işi ehliyle yapmıyorsunuz? Sürüklediğiniz nokta tam bir felaket. Damadın kitabına baktım 128 milyar dolar var mı diye, tık yok. Hâlâ nereye gittiği bilinmiyor.

Yeni bir Türkiye inşa ederdiniz 128 milyar dolar ile. Maceracı, öngörüsüz politika sizi buraya getirir. 18 Mart itibarıyla MB kasasında 1 centi bile yok. Eksi 45.3 milyar dolar rezervi var. Sonra Körfez ülkelerine yalvarıyoruz 'nolur bize borç para ver' diye el açıyoruz.

Birinci tavsiyemi yine söylüyorum eksiklik kusur varsa söylesinler. Bizim yaptığımız doğru desinler. Cesareti varsa her sözünde haklıysa ben haksızsam beni davet ederler o da söyler ben de söylerim. Millet karar verir.

İkinci tavsiyem, Kur Korumalı Mevduat sistemine derhal son verin. Türkiye'yi felakete sürüklüyorsunuz. Fakirden alıp zengine veriyorsunuz. AK Partili kardeşlerime soruyorum, yüzde 92 faizin neresinde Nas var, iman var, adalet var? Çocuk bezinden vergiyi indirdim diyorsun yüzde 92 faiz veriyorsun. Nas bir anda pas oldu.

 

ÖNE ÇIKANLAR
Ümit BAKIRCIÜmit BAKIRCI