GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-06-2022 10:38   Güncelleme : 21-06-2022 10:43

Şerh yazana şark bileti

Şerh yazana şark bileti

AJANS DOĞU - 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değişti. Seçim kurullarında görev alacak yargı mensupları açısından da belirleyici olan yaz kararnamesindeki bazı atamalar dikkat çekti. Gezi’deki mahkumiyet kararı ile Kaşıkçı dosyasının Riyad’a teslim edilmesine şerh düşen hakimler haberleri/tokat" class="taglink" title="Tokat Haberleri">Tokat ve Kahramanmaraş'a tayin edildi.

HSK, yaz kararnamesiyle 5 bin 426 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. 33 ile yeni başsavcı atandı. Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver, Gümüşhane’ye atanarak Türkiye’nin ilk başörtülü İl Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Kararname ile seçim kurullarında görev alabilecek yargı mensupları da belirlendi. Kobani ve Adnan Oktar iddianamesini hazırlayan savcılar ile Gelecek Partili Selçuk Özdağ’a saldırı soruşturmasını yürüten savcı terfi ettirildi.

KAŞIKÇI KARARINA ŞERH DÜŞEN HAKİM MESLEĞİ BIRAKIYOR

Kaşıkçı dosyasının devredilmesi için “Riyad’a diyet” diyerek muhalefet şerhi yazan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir Kahramanmaraş’a, Gezi’de verilen mahkumiyet kararlarına “Deliller hukuka aykırı” şerhi düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Kürşad Bektaş ise Tokat Turhal’a atandı. Karar, Suudi Veliaht Prensi’nin Türkiye ziyareti öncesine denk gelirken Demir, tayininin şerh kararı nedeniyle yapıldığını belirterek mesleği bırakacağını açıkladı.

KARARLARA ŞEHR KOYANA KARARNAME İLE ŞARK GÖREVİ

HSK’nın yaz kararnamesi ile 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değişti. 33 ile yeni başsavcı atanan kararname ile seçim kurullarında görev alabilecek yargı mensupları da belirlendi. Kaşıkçı dosyasının devredilmesine muhalefet şerhi yazan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir Kahramanmaraş’a, Gezi’de verilen mahkumiyet kararlarına “Deliller hukuka aykırı” şerhi düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Kürşad Bektaş ise Tokat’a atandı.

Hakim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), 5 bin 75 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı. Kararname ile 5075 adli yargı, 351 ise idari yargıdan olmak üzere toplam 5 bin 426 hâkim ve savcının görev yeri değiştirildi. Kararname ile seçim kurullarında görev alabilecek yargı mensupları da belirlendi.

Eskişehir, Kocaeli, Kayseri’nin de arasında bulunduğu 33 ilin başsavcıları değişti. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Antalya Başsavcısı Halil İnal, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na, İstanbul Başsavcı Vekili Zafer Koç, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz Kayseri Başsavcılığı’na, Yargıtay Savcısı Ali Yeldan ise Kayseri Başsavcılığı’na atandı. Yine Bitlis, Karaman, Muğla, Balıkesir ve Van’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ilin başsavcısı değiştirildi.

GEZİ DAVASININ HAKİMİ TOKAT’A

Kararnamade kamuoyunda tartışmalı kararların olduğu davaların savcı ve hakimlerinin yeri de değiştirildi. “Deliller hukuka aykırı” şerhi düşen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Kürşad Bektaş ise Tokat Turhal’a atandı.

KAŞIKÇI DAVASI HAKİMİ MARAŞ’A

Ayrıca Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti dosyasının Suudi Arabistan’a devredilmesine karşı muhalefet şerhi yazan ve “Riyad’a diyet’ diyen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir de Kahramanmaraş Hakimliği’ne tayin edildi. Kararın Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Türkiye ziyareti öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

KAŞIKÇI HAKİMİ ‘MESLEĞİ BIRAKACAĞIM’

Bana haber verilmedi. Beklemiyordum. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her zaman tepki görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağduru konumundayım diyeyim. Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ama hemen dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Mesleği bırakacağım.”

ÖZDAĞ SORUŞTURMASI SAVCISINA TERFİ

Kaçakçılık ve örgütlü suçlardan sorumlu Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Alparslan Tufan, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Tufan, Bataklık operasyonu, Milli Emlak yolsuzluğu ve Atadedeler gibi kritik dosyalara bakmıştı. Tufan, aynı zamanda Ankara’da Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik saldırı soruşturması yürütmüştü. Tufan bu, soruşturma Ülkü Ocakları mensuplarına uzanınca MHP’li milletvekilleri ve Ülkü Ocakları tarafından sosyal medya üzerinden tehdit edilmiş, hedef gösterilmişti. Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmayı yürüten ve operasyonlara imza atan savcı Murat İnam ise Malatya Cumhuriyet Savcılığı’ndan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı. Kobani ve Adnan Oktar iddianamesini hazırlayan savcılar terfi etti. Kobani Davası iddianamesini hazırlayan Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Altun, terfi alarak Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu.

17 ARALIK SAVCISI, ERDEM DAVASI HAKİMİ...

17 Aralık soruşturmasını kapatan savcı Ekrem Aydıner, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinden Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atandı. Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanı olduğu dönemde Zindaşti ve Ünğan kardeşler arasındaki ‘Baronlar Savaşı’na adı karışan Recep Karaman, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığından Küçükçekmece hakimliğine atandı. Yargıtay’ın bozma kararı verdiği Karşı Gazetesi Davasında Eren Erdem’e ceza veren İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Uğuz İzmir hakimliğine atandı.

 

Sanantsetsen BATMAGNAISanantsetsen BATMAGNAI