DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-03-2022 12:35

RUSYA-UKRAYNA ZİRVESİ SONRASI AÇIKLAMA: İLERLEME GÖSTEREMDİK

RUSYA-UKRAYNA ZİRVESİ SONRASI AÇIKLAMA: İLERLEME GÖSTEREMDİK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya'da gerçekleştirdiği üçlü zirvenin ardından açıklamalarda bulundu.

 

Ateşkes konusunda anlaşmaya varılamadığını aktaran Kuleba, "24 saatlik bir ateşkes konusunu ele aldık. Ateşkes istedik. Herhangi bir ilerleme kaydedemedik bu konuda. Öyle gözüküyor ki bu konunun Rus tarafından netleştirilmesi için diğer karar alıcıların devreye girmesi gerek. Ben yine bu formatta görüşme için hazır olacağım, eğer bir ilerleme kaydedebilirsek. Ben iki dışişleri bakanı bir araya gelince, tanımı gereği barış ve güvenlik konularını ele almaları gerekiyor. Ben bu bağlamda görüşmelere devam etmeye hazırım. Amacım Ukraynalı sivillerin acı çekmesini engelleyebilmek ve topraklarımızı Rus işgal güçlerinden arındırabilmek" ifadelerini kullandı.

Kuleba bu açıklamalarıyla birlikte, "Ukrayna teslim olmayacak" vurgusu yaparak, "Rusya'nın talepleri teslimiyet listesi gibi. Dengeli diplomatik çözümler aramaya açığız. Edindiğim izlenime göre Rusya şu an bir ateşkes ilan edecek bir durumda değil. Lavrov (insani koridorlar) buna bir taahhüt vermedi. Yine de ilgili yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını belirtti" diye konuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Rus ordusu girmeden önce nükleer santrallerimiz çalışıyordu. Hiçbir sıkıntı yaşamıyorduk. Daha önce santrallerde hiçbir kural ihlali de yaşanmadı. Rus ordusunun yapabileceği en güzel şey çekilmesidir, nükleer santrallerden uzaklaşmasıdır. Ukrayna'nın nükleer silah yapma çabası içinde olduğuna dair Rus iddiaları doğru değil. Savaş şu an gerçekleşiyor. Güvenliğimizi sağlamamız gerekiyor."

Ümit BAKIRCIÜmit BAKIRCI