SİYASET
Giriş Tarihi : 24-04-2022 22:58   Güncelleme : 25-04-2022 00:10

İYİ PARTİ'Lİ AKAR, MARDİN'İN SORUNLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İYİ PARTİ'Lİ AKAR, MARDİN'İN SORUNLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İYİ Parti Mardin il başkanı Süleyman AKAR;Mardin ilnin temel sorunları ile açıklamalarda bulundu. Özellikle geçmişten gelen çarpık kentleşme konusundaki düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı. 

AJANS DOĞU - Basına verdiği yazılı açıklamada Akar, “Nüfusu hızla artmakta olan Mardin’imizin bu nüfus artışı, beraberinde doğal olarak hem kentsel hem de sosyal sorunları getirmektedir. Burada yapılması gereken şey nüfus artışını bahane ederek sorunların birikmesine ve çoğalmasına sessiz kalmak değil, bu sorunlara ilgili STK. ve şehrin diğer paydaşlarıyla diyalog kurarak çözüm üretmektir.  Bu aşamada önemli olan temel unsur; Mardin’imizi başta yerel halkın, ardından  da ilimizi ziyaret eden herkesin rahatça gezebileceği ve insanca yaşayabileceği bir yerleşim alanı haline getirmektir. 

Örnek vermek gerekirse; Mardin’imizin yıllardan beri kanayan yarası olan sabit,her mevsimde yerleşik halk ve ziyaretçiler ile Pazar esnafı tarafından medeni dünyada olduğu gibi rahatlıkla  kullanılabilecek kapalı semt pazarları  tesis edilememiştir.” 

Akar açıklamasının devamında, “Yıllardir göz ardı edilen bu temel sorunların başında pazarın kurulduğu günlerde başta ziyaretçiler olmak üzere, semt sakinleri ve pazar esnafı için, güneş altında ruzgarlı ve yağışlı havalarda alışveriş yapmaktan çok bir çileye dönüşmektedir. Kronikleşmiş olan bu temel sorun yıllardır süregelmektedir. Oysa çözüm oldukça basit ve kolaydır. Bu konuda yapılması gereken tek şey; pazar yerinin kurulduğu semtlerde, uygun ve ulaşılabilir  sabit kapalı semt pazar yerleri tesis etmektir.

 Mardin Büyükşehir Genel Sekreteri ile yaptığım görüşmede Midyat ,Ömerli ve Yeşilli ilcelerinde birer adet Nusaybin ilçesinde iki adet Semt pazar yeri için ihale yapıldığını yakın zamanda hizmete gireceklerini ayrıca geçmiş dönemde Artuklu ilçe Yenişehir mahallesi Ravza mevkiinde kurulan Yanlış yer seçiminden dolayı kullanılmayan pazar yerininse uygun bir yere taşınacağını bilgisini aldım. Yapılan çalışmaları olumlu buluyoruz ama bu hizmeteri tüm ilçeler için istiyoruz.

İktidara geldiğimizde, Mardin’imize ilk yüz günde yapmayı planladığımız temel hizmetlerden biri de;  semtlerde sabit, kolayca ulaşılabilir ve medeni dünyada olduğu gibi keyifli alışverişi mümkün kılacak semt pazarlarını tesis etmektir. Bu konuda kararlıyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Orhan BAKIRCIOrhan BAKIRCI