Ajans Doğu
HV
03 EKİM Pazartesi 04:41
Advert

Geleneksel Güreş şölenine büyük ilgi

Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi tarafından düzenlenen ve Erzurum Ovası’nda gerçekleştirilen 'Güreş Festivali'ne Türkiye’nin yanı sıra İran, Azerbaycan ve Gürcistan’dan yaklaşık 400 pehlivan katıldı.

SPOR
Giriş Tarihi : 15-08-2022 13:58   Güncelleme : 15-08-2022 14:13
Geleneksel Güreş şölenine büyük ilgi

Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi tarafından düzenlenen ve Erzurum Ovası’nda gerçekleştirilen 'Güreş Festivali'ne Türkiye’nin yanı sıra İran, Azerbaycan ve Gürcistan’dan yaklaşık 400 pehlivan katıldı.

 

AJANS DOĞU - Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi tarafından düzenlenen ve Erzurum Ovası’nda gerçekleştirilen 'Güreş Festivali'ne Türkiye’nin yanı sıra İran, Azerbaycan ve Gürcistan’dan yaklaşık 400 pehlivan katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve yöresel halk oyunları gösterisis ile başlayan güreş festivali yoğun ilgi gördü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise geleneği yaşatmanın kültürü yaşatmak olduğunu vurguladı.Ata sporlarını yaşatmak için 8 yılda önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, “Belediyeler bir yandan altyapı hizmetleri yaparlar, bir yandan kırsalda çalışırlar, bir yandan imar faaliyetlerine ağırlık verirler. Ama belediyeler bir de toplumun gelenek ve göreneklerini yaşatmak, kültürel ve sportif faaliyetlere ağırlık vermek üzere çalışmalar yaparlar. Bu kapsamda en önemli ata sporlarımızdan olan güreş etkinliğimizi düzenliyoruz.” diye konuştu.

Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar ise insanlık tarihinin en eski sporlarından biri olan güreşin ayrıca en fazla benimsenen spor dallarından birisi olduğunu belirtti. Başkan Uçar,  “Tarih ve medeniyet hazinesi Yakutiye’mizde, Büyükşehir Belediyemizle ile birlikte ova güreşlerini yeniden canlandırma kararı aldık. Allah nasip ederse bu festivali geleneksel hale getirip her yıl gerçekleşmesini sağlayacağız” dedi.

RIZA YILDIRIM BAŞPEHLİVAN OLDU

Organizasyonda İranlı rakibi Reza Yusufen’i yenen Rıza Yıldırım başpehlivan oldu.

İşte Erzurm Ovası Güreş Festivalinde dereceye giren pehlivanlar: 

Yıldızlar kategorisi:

30 kilogram: Utku Çağatay Söğütlü

35 kilogram: Arda Kutlu

40 kilogram: Buğra Kavak

45 kilogram: Halil İbrahim Pekmez

50 kilogram: Osman Çolak

55 kilogram: Emirhan Kısa

60 kilogram: Efecan Yalçın

65 kilogram: Yusuf Tüment

70 kilogram: Çağrı Söğütlü

75 kilogram: Fatih Özgenç

Büyükler kategorisi:

60 kilogram: Ahmet Peker

65 kilogram: Ahmet Duman

70 kilogram: Utku Doğan

75 kilogram: Cüneyt Budak

80 kilogram: Ramazan Son

85 kilogram: Ender Coşkun

90 kilogram: Abdülkadir Özmen

 

AdminAdmin

YORUMLAR