Ajans Doğu
HV
03 EKİM Pazartesi 03:45
Advert

ERZURUM'DA KURAN KURSUNDAKİ TACİZ DAVASI KARARINI ÜST MAHKEME BOZDU

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 12:37   Güncelleme : 23-09-2022 12:50
ERZURUM'DA KURAN KURSUNDAKİ TACİZ DAVASI KARARINI ÜST MAHKEME BOZDU

AJANS DOĞU - Erzurum’da Diyanete Bağlı Bahattin Evgi Kur’an Kursundaki yatılı eğitim gören 7 çocuğun istismar olayıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Erzurum Ağır Ceza mahkemesinin sanık hakkında verdiği 119 yıl 6 ay hapis gezası bir üst mahkemeden döndü.

Erzurum Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmasında istismarcı, 119 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Olay, 2021 yılının Mayıs ve Ekim ayları arasında Erzurum’un Palandöken ilçesinde bulunan bir erkek yatılı Kur’an kursunda meydana gelmişti. İddiaya göre kursta görevli olan H.A., yatılı olarak kursa gelen ve yaşları 10-14 arası olan erkek çocuklarına dokunarak taciz etmeye başladı. İlerleyen zamanlarda çocukları odalara kilitleyen H.A., çocuklara cinsel istismarda bulundu. Cinsel istismarda bulunmayı uzun süre devam ettiren H.A., yaşadığı anları da kamera kaydına aldı. E.K., oğlunun istismara uğradığını öğrenince durumu savcılığa şikayet etti. Olayla ilgili soruşturma başlatılmasının ardından gözaltına alınan görevli H.A. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

H.A. hakkında 12 yaşından küçüklerin nitelikli cinsel istismarı, müstehcen yayınları seyretmeye teşvik, müstehcen yayınlarda çocukları kullanmak, cebir ve hileyle hürriyetinden yoksun kılma, hakaret ve sarkıntılıktan dava açılmış,  Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmadan 119 yıl 6 ay hapis cezası çıkmıştı. 

Hukuk camiasında verilen karar bir çok davaya emsal olması bakımından önemsenmişti. 

Ancak verilen karar bir üst mahkemeden geri döndü. Kararın bozulma gerekçesi olarak, istismar mağduru çocukların duruşmada dinlenmek yerine, Çocuk İzlem Merkezi’nde dinlenerek alınan kamera kaydının duruşmada izlenmesinin, usulen hatalı olduğu ve çocukların duruşmaya çağrılarak detaylı dinlenilmeleri gerektiğinin gösterildiği öğrenildi.

AdminAdmin

YORUMLAR