EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-04-2022 15:43

ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM YOLDA!

ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM YOLDA!

Temmuz ayında beklenen elektrik zammının Mayıs ayına çekilebileceği tahmin ediliyor. Maliyeti 2,41 lira olan ancak 1,26 liraya satılan elektriğe 1 Mayıs’tan itibaren yeni bir zam yapılması bekleniyor.

Üretim maliyeti ile tarife arasındaki makas açılıyor. Maliyeti 2,41 lira olan ancak 1,26 liraya satılan elektriğe 1 Mayıs’tan itibaren yeni bir zam yapılması bekleniyor. Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım, normalde zammın temmuzda beklendiğini belirtirken, zammın mayıs ayına çekilebileceğini söyledi. “Tüm abone gruplarına zam bekleniyor." diyen Kırım, "Zam oranını tahmin etmek şu an mümkün değil ama rakamlar ortada” ifadelerini kullandı.

Özellikle mesken abonelerine verilen elektrikte üretim maliyeti ile satış fiyatı arasındaki farkın yüzde 92'ye çıkması nedeniyle durumun sürdürülemez olduğu vurgulanıyor.

 

BOTAŞ'ın elektrik üretim doğalgaz tarifesinin Ocak 2021'den bu yana standart metreküp başına 1.41 TL'den 10.75 TL'ye yükseldiğini söyleyen Çağada Kırım, artış oranının yüzde 600'ü bulduğunu belirtti. Tüm maliyetin elektrik satışına yansıtılmadığını ifade eden Kırım, ancak bunun sürdürülemez bir noktaya geldiğini aktardı. Kırım, “Tüm abone gruplarına zam bekleniyor. Zam oranını tahmin etmek şu an mümkün değil ama rakamlar ortada” dedi.

Ümit BAKIRCIÜmit BAKIRCI