ÇEVRE
Giriş Tarihi : 28-05-2022 14:10   Güncelleme : 28-05-2022 14:53

BİR BU EKSİKTİ: HİNDİSİTAN'DAN ALINAN BUĞDAY HASTALIKLI ÇIKTI

BİR BU EKSİKTİ: HİNDİSİTAN'DAN ALINAN BUĞDAY HASTALIKLI ÇIKTI

Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal ettiğine yönelik çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, 50 bin ton buğday ithal ettiği ortaya çıktı. Özel sektörün Hindistan'dan aldığı buğdayların ise "Hint Sürmesi" hastalığı çıkınca ülkeye sokulmadığı öğrenildi. Tarım Yazarı Ali Ekber, ithalatın gerçekleştiğine dair belgeyi sosyal medya hesabından paylaştı.

AJANS DOĞU - Tarım ve Orman Bakanlığı, Hindistan'dan 50 bin ton buğday ithalatı yapıldığına yönelik iddaları yalanlamıştı. Bakanlık, Türkiye'nin ayrıca 25 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri dış satımıyla net ihracatçı ülke olduğunu belirttiği açıklamada, "Ülkemizin Hindistan'dan herhangi bir buğday talebi olmamıştır. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir ürün için teklif de almamıştır" denilmişti.

İTHAL EDİLEN BUĞDAY'IN HASTALIKLI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Tarım Yazarı Ali Ekber, ithalatın gerçekleştiğine dair belgeyi sosyal medya hesabından paylaştı. Ekber, özel sektörün Hindistan’dan ithal ettiği buğdayın analizlerinde “Hint Sürmesi” hastalığı çıkınca ülkeye sokulmadığını belirtti.

 

 

 

Ümit BAKIRCIÜmit BAKIRCI